Vanemahüvitiste ja lapsepuhkuste uus kord pakub peredele rohkem võimalusi koos olla

Autor: Kati Kümnik, hüvitiste osakonna juht

1. aprillil jõustuvad vanemahüvitiste ja lapsepuhkuste korra muudatused, mille eesmärk on muuta lapsi kasvatava pere elu lihtsamaks ja sujuvamaks.

Tänavu jõustuvad muudatused on juba 2018. aastal alanud vanemahüvitiste ja lapsepuhkuste süsteemi uuenduste viimane etapp. Tänu muudatustele saavad pered just nende vajaduste järgi leida sobiva lahenduse, kuidas laste sündi ja kasvatamist planeerida.

Toon välja kümme olulisemat muudatust, mis peredele 1. aprillist rohkem paindlikkust pakuvad. Täpsemat informatsiooni saab meie koduleheküljelt. Muudatuste kohta saab küsimusi esitada nii meie iseteeninduse kaudu kui ka infotelefonil 612 1360.

Lapsehoolduspuhkus nimetatakse ümber vanemapuhkuseks ning rasedus- ja sünnituspuhkus emapuhkuseks, mida hakkab maksma sotsiaalkindlustusamet. Kehtima hakkavad neli vanemahüvitise liiki: ema, isa, jagatav ja lapsendaja vanemahüvitis.

 1. Kõik vanemahüvitised ja lapsepuhkused ühest kohast – vanemate jaoks koonduvad kõik hüvitised ja puhkused sotsiaalkindlustusametisse. Kui senini oli lapsevanemal vaja hüvitiste osas suhelda nii haigekassa kui ka sotsiaalkindlustusametiga, siis 1. aprillist koondub kogu lapse eest makstavate riiklike hüvitiste süsteem sotsiaalkindlustusametisse (v.a võimalikud kohaliku omavalitsuse makstavad toetused). Tegu on nii-öelda ühe ukse poliitikaga, tänu millele ei pea vanemad perehüvitiste osas eri asutuste poole pöörduma, ning kõik on mugavalt ühes kohas.
 2. Kui töötav ema jääb emapuhkusele hiljem kui 70 päeva enne lapse eeldatavat sünnitähtaega, kanduvad tema kasutamata puhkusepäevad üle perioodi, mil puhkust saab kasutada ka isa. Kasutamata puhkepäevad kanduvad jagatava vanemahüvitise perioodi. Kui palju päevi üle kandub, sõltub sellest, mitu päeva ema enne lapse eeldatavat sünnitähtaega koju jääb. Näiteks kui ema jääb vähemalt 31 päeva enne lapse eeldatavat sündi emapuhkusele, on tema emapuhkuse kestus vähemalt 61 päeva. Sellisel juhul jääb emal tema soovil kuni 39 kalendripäeva emapuhkust kasutamata. Kasutamata ema vanemahüvitise päevad kanduvad siis jagatava vanemahüvitise perioodi, mida on võimalik soovi korral mõlemal vanemal paindlikult kasutada. Oluline on ka tähele panna, et kui varasema süsteemi kohaselt maksab haigekassa sünnitushüvitist 140 päeva eest ühekordse maksena, siis sotsiaalkindlustusamet maksab emadele ema vanemahüvitist kuu kaupa maksimaalselt 100 kalendripäeva eest. Kuigi algul võib tunduda, et ema vanemahüvitist makstakse vähem aega kui senist sünnitushüvitist, ei ole see siiski nii – ülejäänud päevad liiguvad jagatava vanemahüvitise alla. Seega ükski päev kaduma ei lähe ning perel tekib juurde rohkem paindlikust vanemahüvitise väljavõtmisel.
 3. Vanematel tekib võimalus olla kuni 60 päeva samal ajal koos vanemapuhkusel. Alates 1. aprillist saavad vanemad võimaluse kuni 60 päeva ulatuses samal ajal vanemapuhkust kasutada, mille jooksul saavad mõlemad vanemad vanemahüvitist. Seni kehtinud korra järgi said vanemad otsustada lapse 71-päevaseks saamisel, kumb vanematest jääb vanemahüvitist saama, kuid 1. aprillist saab seda teha üldjuhul juba lapse 31 päeva vanuseks saamisel. Seega saab näiteks lapse isa juba palju varem lapsega koju jääda ja vanemad saavad kahekesi korraga väikelapse eest hoolitseda.
 4. Vanemahüvitise saajatel tekib 1. aprillist võimalus vanemahüvitist päevade kaupa kasutada. Vanem saab edaspidi hüvitist välja võtta ka kalendripäevade kaupa kuni lapse 3-aastaseks saamiseni, et vanemad saaksid paindlikult töötamist ja lapse eest hoolitsemist ühildada. Seega saab vanem lapse kõrvalt töötamist osaliselt jätkata, jagades vanemahüvitist pikema perioodi peale.
 5. Mõlemal vanemal on oma individuaalne lapsepuhkus 10 päeva lapse kohta lapse 14-aastaseks saamiseni. Kui enne 1. aprilli 2022 oli lapsepuhkuse päevade arvestus perepõhine (perel oli kokku kolm või kuus päeva aastas), siis nüüd on see lapsepõhine. Iga alla 14-aastase lapse eest saab kumbki vanem 10 puhkusepäeva, mida saab kasutada kuni lapse 14-aastaseks saamiseni. Vanematel on nüüd lapsepuhkuste kasutamisel rohkem paindlikkust, samuti ka individuaalsust – kummalgi vanemal on 1. aprillist oma puhkepäevad, mida teisest vanemast sõltumatult kasutada. See annab vanematele võimaluse lapsepuhkuse päevi nii koos samal ajal kui ka eraldi planeerida.
 6. Lapsepuhkuse päevad ei aegu enam igal aastal, vaid kehtivad lapse 14-aastaseks saamise kalendriaasta lõpuni. Vanematel on võimalik valida, millal võiks lapsepuhkuse päevi kõige rohkem vaja minna, ja neid 14 aasta peale ajatada. Näiteks saab päevi kasutada siis, kui laps läheb lasteaeda või kooli ning vajab rohkem tuge. Lapsepuhkust saab vanem samuti alates 1. aprillist meie iseteeninduses planeerida.
 7. Kärgperedel on nüüd võimalus paindlikumalt lapsepuhkusi planeerida. Nii lapsepuhkuse kui ka puudega lapse vanema lisapuhkepäevade korral saab bioloogiline vanem loobuda oma puhkusepäevadest teise vanema abikaasa või registreeritud elukaaslase kasuks. Loobumisest saab märku anda meie iseteeninduses või pöördudes meie poole mõnel muul moel.
 8. Sotsiaalkindlustusamet on vanema- ja lapsepuhkuste osas esimene infoallikas ka tööandjatele. Teavitame tööandjat töötajate puhkuste planeerimiste osas e-kirjaga. Tööandjale anname teada ka kõigist emapuhkuse, isapuhkuse, lapsepuhkuse ja puudega lapse vanema lisapuhkepäevade muudatustest, mida vanem iseteeninduses teeb. Vanemapuhkust taotleb töötaja endiselt tööandja kaudu. Kuna töötaja peab puhkust planeerides ise meile tööandja e-posti aadressi andma, paneme tööandjatele südamele, et lepiksite töötajatega kokku, millist aadressi organisatsioonis kasutada, et teavitus õigeaegselt kohale jõuaks. Töötajatel soovitame võimalusel endiselt ka ise otse tööandjale oma puhkusesoovidest teada anda ning töölepingu seadusest tulenevaid etteteatamistähtaegasid järgida. Põhilise teavituse tööandjale teeme küll meie, kuid töötajal on võimalik juba enne iseteeninduses puhkuse planeerimist tööandjat oma puhkuseplaanidest teavitada. See võimaldab tööandjal juba varem puhkuse ja asendaja leidmisega arvestada. Igal tööandjal võib olla oma organisatsioonis eraldi kokkulepped, kuidas puhkused vormistatakse ja kui varakult neist teavitatakse.
 9. Hooldusperede vanemad saavad õiguse lapsendamispuhkusele ja lapsendaja vanemahüvitisele. Lapsendamispuhkuse ja -hüvitise saamise õigust laiendatakse töötavatele hoolduspere vanematele ning alaealise uude perre lapsendajatele. Lisaks tekib uus vanemahüvitise liik – lapsendaja vanemahüvitis. Seni kehtiva süsteemi kohaselt on lapsendamispuhkusele ja -hüvitisele olnud õigus kuni 10-aastase lapse lapsendajal, kuid uue süsteemi kohaselt on 70-päevasele lapsendajapuhkusele ja -hüvitisele õigus lapsendajatel või hoolduspere vanematel kuni lapse 18-aastaseks saamiseni (v.a peresisese lapsendamise korral). Eelkõige on see mõeldud selleks, et toetada pere kohanemist muutustega.
 10. 2022. aasta on muudatuste üleminekuaasta. Kuni 31. märtsini 2022 saavad vanemad kasutada lapsepuhkust ja puudega lapse vanema lisapuhkepäevi tööandja kaudu, nagu seda on siiani tehtud. Vanemad saavad oma kolm või kuus lapsepuhkuse päeva ära kasutada, puhkusetasu maksab tööandja (meie hüvitame puhkusetasu tööandjale). Kui vanemad oma kolm või kuus lapsepuhkuse päeva 2022. aasta alguses ära kasutavad, ei vähenda ega muuda see nende 1. aprillist kehtima hakkava korra alusel antavate lapsepuhkuse päevade arvu. Tähele tuleb panna, et puudega lapse vanema kasutamata lisapuhkepäevad kanduvad 1. aprillist edasi ja neid on terve 2022. aasta jooksul õigus kasutada.
  Peredele, kus oodatakse last, hakkab uus ema vanemahüvitise ja vanemapuhkuse süsteem kehtima siis, kui lapse eeldatav sünnitähtaeg on 10. juunil 2022 või pärast seda. Kui ema ei tööta, hakkab uus süsteem kehtima, kui laps sünnib 1. aprillil 2022 või pärast seda.
  Kui lapse eeldatav sünnitähtaeg on vahemikus 1.04.-9.06.2022, määratakse vanematele vanemahüvitis täna kehtiva korra järgi, aga neile laienevad kõik jagatava vanemahüvitise õigused – päevade kaupa planeerimine, vanemahüvitise koos kasutamine jne. 

Loe muudatustest lähemalt meie kodulehelt. Kodulehelt leiad ka vastused korduma kippuvatele küsimustele.

Meie eksperdid on muudatusi põhjalikult tutvustanud ka veebinarides, mida saad järgi vaadata sotsiaalkindlustusameti YouTube’i lehel. Kuula ka meie taskuhäälingu osasid, kus muudatusi lähemalt tutvustame:

Ootame Sinu küsimusi muudatuste osas sotsiaalkindlustusameti iseteeninduses, samuti saad küsimustega pöörduda sotsiaalkindlustusameti klienditeenindusse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s